Usługi stomatologiczne magnaDENT Kraków
Znieczulenia czyli bezbolesna i bezstresowa stomatologia

Nasze usługi
Znieczulenia czyli bezbolesna i bezstresowa stomatologia
Komfortowe i bezbolesne zabiegi dzięki odpowiednim technikom znieczulania i sedacji to nasza specjalność!!! MagnaDENT jest centrum szkoleniowym dla lekarzy dentystów z zakresu efektywnych i bezbolesnych znieczuleń miejscowych, farmakoterapii bólu i stresu oraz sedacji. Dr Krzysztof Gończowski jest wieloletnim wykładowcą, mentorem i nauczycielem z zakresu bezbolesnych technik znieczulania w stomatologii. Od ponad 20 lat wykłada i szkoli dentystów w Polsce i na świecie, a w MagnaDENT co miesiąc obywają się szkolenia praktyczne i kursy dla lekarzy dentystów z znieczuleń miejscowych.
Na czym polega?
Celem podania znieczulenia miejscowego przed zabiegiem stomatologicznym jest przede wszystkim tymczasowe zablokowanie bólu, aby móc zagwarantować pacjentowi bezstresowy oraz komfortowy przebieg leczenia. Znieczulenie pomaga jednak nie tylko pacjentowi ale ułatwia też pracę lekarza, gdyż blokuje nadmierne wydzielanie śliny, która w przypadku zabiegów wymagających ‘suchego’ środowiska mocno przeszkadza. Pacjent, który nie czuje bólu i nie jest zestresowany, nie rusza się na fotelu w trakcie leczenia pod mikroskopem, co znacząco skraca czas leczenia i ułatwia jego przeprowadzenie.
Znieczulenie działa na zasadzie tymczasowego „upośledzenia” funkcji nerwów znajdujących się w mocno ukrwionej i unerwionej miazdze zęba, poprzez blokowanie kanałów sodowych odpowiedzialnych za depolaryzację włókien nerwowych i przekazywanie informacji o bólu do mózgu. W zależności od rodzaju znieczulenia możemy je podzielić na miejscowe (działające w obrębie miejsca podania) oraz ogólne.


Oferta znieczuleń
Najczęstszym powodem odraczania leczenia stomatologicznego wśród pacjentów jest obawa przed bolesnym leczeniem, a w niektórych przypadkach objawia się to nawet skrajną dentofobią. Pomimo rozwoju technik stomatologicznych, nowoczesnej aparatury dostępnej w gabinetach oraz kompleksowych ofert znieczuleń pacjenci nadal utożsamiają leczenie stomatologiczne z przykrym obowiązkiem. Naszym celem jest wyjście naprzeciw wszystkim tym, którzy do tej pory obawiali się wizyty u dentysty i odczarowanie mitu bolesnego oraz stresującego leczenia kanałowego.
To co wyróżnia nasz zespół specjalistów to indywidualne podejście do pacjenta i wyjście naprzeciw jego obawom. Już podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej identyfikujemy wszelkie lęki i w przyjazny oraz zrozumiały sposób tłumaczymy proces leczenia. Jest to podstawą do „oswojenia się” pacjenta z zabiegiem, który go czeka. Bezpośrednio przed zabiegiem, w porozumieniu z pacjentem, dobieramy także odpowiednie środki znieczulające mając na względzie wiek, stan zdrowia oraz nastawienie psychiczne pacjenta.
W MagnaDENT wykonujemy:
- sedację farmakologiczną doustną – np. leki w formie tabletek lub syropów (bezpłatnie dla każdego pacjenta)
- tradycyjne znieczulenia miejscowe w formie zastrzyku (nasiękowe lub przewodowe)
- komfortowe znieczulenia komputerowe (system The Wand STA)
- sedację wziewną podtlenkiem azotu („gaz rozweselający”)
- sedoanalgezję dożylną („narkoza”) – podanie przez lekarza anestezjologa silnych leków uspokajających i nasennych drogą dożylną
Znieczulenie – które wybrać?
Wybór rodzaju znieczulenia zależy od decyzji lekarza, który może jednak kierować się preferencjami pacjenta. Pacjenci o wysokim progu bólowym, poddawani małoinwazyjnym zabiegom (np. płytkie wypełnienie) nie zawsze decydują się na jakąkolwiek formę znieczulenia, jednak większa część zabiegów wymaga pewnej formy anestezji, a w przypadku leczenia kanałowego jest absolutnie konieczna. Poniżej objaśniamy rodzaje znieczuleń dostępnych w MagnaDENT:
- Sedacja farmakologiczna jest jedną z łagodniejszych metod uspokajających. Polega na podaniu pacjentowi (w formie tabletki lub syropu) środka o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym i nasennym. Czas trwania to ok 0,5h. Często stosowana jest:
- podczas leczenia dzieci niewspółpracujących z lekarzem
- przed podaniem znieczulenia właściwego u pacjentów z dużym stanem lękowym
- u pacjentów z odruchem wymiotny
- Znieczulenie nasiękowe należy do tradycyjnych metod znieczulenia za pomocą strzykawki typu karpula. Przeważnie wymaga 1 do 2 nakłuć w błonę śluzową w okolicy leczonego zęba. Działa na zasadzie rozprzestrzenienia się środka znieczulającego w okolicy znieczulanego zęba oraz penetrującego w głąb kości. Czas trwania to ok 1,5h.
- Znieczulenie przewodowe, podobnie jak nasiękowe, wymaga podania środka znieczulającego za pomocą strzykawki w okolicę pnia nerwu. Takie działanie ma na celu zaburzenie czucia w całej przestrzeni zasilanej przez dany nerw (uczucie odrętwienia jednej części twarzy). Jet stosowane w łuku dolnym (żuchwa) oraz do zabiegów gdzie potrzebna jest mocniejsza lub dłużej trwająca anestezja. Czas trwania to ok 4h.
- Znieczulenie komputerowe (system The Wand STA) jest alternatywą dla wszystkich znieczuleń dotychczas wykonywanych przy użyciu strzykawki i cieszy się powodzeniem zarówno wśród najmłodszych jak i dorosłych pacjentów. Jego zaletą jest aplikator w kształcie długopisu, który komputerowo dozuje odpowiednią ilość środka znieczulającego przy jednocześnie bezbolesnej aplikacji. Podczas podawania znieczulenia układ scalony urządzenia za pomocą specjalnych czujników cały czas kontroluje w czasie rzeczywistym wartość ciśnienia hydrostatycznego wstrzykiwanego leku, tak, aby nie przekroczyć progu bólowego pacjenta. Za pomocą systemu komputerowego The Wand STA wykujemy każdy typ znieczulenia miejscowego (nasiękowe oraz przewodowe) oraz mamy możliwość wykonania niezwykle komfortowego, skutecznego i szybkiego znieczulenia śródwięzadłowego (PDL), które umożliwia bezbolesne leczenie zębów trzonowych (tylnych) w dolnym łuku (żuchwa).
- Sedacja wziewna podtlenkiem azotu popularnie zwana „gazem rozweselającym” polega na podaniu zestresowanemu pacjentowi bezbarwnego i bezzapachowego gazu celem uspokojenia oraz rozluźnienia go przed zabiegiem. Wdychany gaz wprowadza pacjenta w stan ograniczonego poziomu świadomości, pozwalając mu jednocześnie zachować zdolność reakcji na bodźce fizyczne oraz słowne. Pacjent w sedacji nie odczuwa lęku i bardzo szybko powraca do pełnej świadomości. Taka forma znieczulenia świetnie się sprawdza w przypadku pacjentów o nerwowej nadpobudliwości oraz odruchu wymiotnym.
- Sedoanalgezja dożylna („narkoza”) łączy w sobie zarówno działanie uśmierzające ból jak i uspokajające. Odbywa się poprzez dożylne podanie pacjentowi kombinacji leków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych przez lekarza specjalistę anestezjologii. Świadomość pacjenta zostaje ograniczona (stan półsnu), przy zachowaniu zdolności reakcji na polecenia lekarza. Sedoanalgezja sprawdza się najlepiej podczas trudnych i czasochłonnych zabiegów i staje się popularną alternatywą dla znieczulenia ogólnego. Jest dużo bezpieczniejsza, prostsza i tańsza. Pacjent ma niepamięć wsteczną (nie pamięta zabiegu, nie ma przykrych wspomnień, nie ma poczucia długości upływającego czasu), jest kompletnie zrelaksowany i odprężony, nie czuje strachu, stresu i bólu, akcja serca, oddech i ciśnienie krwi są w normie jak podczas normalnego snu.
Znieczulenie – jak się przygotować?
Większość znieczuleń nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania choć zawsze zalecany jest tzw. zdrowy rozsądek, który obejmuje wstrzymanie się od spożywania alkoholu oraz środków odurzających przed jakimkolwiek zabiegiem w gabinecie. Szczególną ostrożność należy jednak wykazać przygotowując się do leczenia w sedacji wziewnej podtlenkiem azotu oraz w sedoanalgezji dożylnej. Wówczas zalecamy:
Sedacja wziewna podtlenkiem azotu:
- nie jedzenie na 4 godzin przed planowanym zabiegiem
Sedoanalgezja dożylna:
- nie jedzenie oraz nie picie (także wody) na 6 godzin przed planowanym zabiegiem
- nie picie alkoholu na 24 godziny przed oraz po planowanym zabiegu
- wszelkie leki należy zażyć o czasie popijając minimalną ilością wody
- wygodny ubiór oraz nie zakładanie biżuterii
- zapewnienie sobie transportu po zabiegu (nie należy prowadzić pojazdów po zabiegu)
- warto zatroszczyć się o to, aby po zabiegu odebrał nas z gabinetu ktoś znajomy
Znieczulenie – przeciwwskazania
Przed rozpoczęciem leczenia w MagnaDENT każdy pacjent bez wyjątku jest o proszony o wypełnienie ankiety zdrowotnej, w której ma obowiązek poinformować nas o wszelkich alergiach, przyjmowanych lekach oraz problemach zdrowotnych mogących wpłynąć na tok jego leczenia. Każda informacja, nawet ta pozornie błaha może okazać się istotna. Dodatkowo, podczas pierwszej konsultacji pacjenta lekarz prowadzący przeprowadza kolejny wywiad z pacjentem, podczas którego upewnia się, że żadna ważna informacja nie została pominięta. W przypadku sedoanalgezji dożylnej wymagane są także dodatkowe badania krwi, które muszą zostać dostarczone na 24 godziny przed planowanym zabiegiem.
Nie każda choroba lub alergia dyskwalifikuje pacjenta przed znieczuleniem, ale znając specyfikę problemu lekarz może odpowiednio dobrać środki znieczulające, które nie spowodują niepożądanej reakcji. Poniżej zestawiamy listę potencjalnych obciążeń:
- choroby serca (np. przebyty zawał, choroba wieńcowa, arytmia serca)
- choroby krążenia (np. nadciśnienie, zapalenia żył, omdlenia)
- choroby tarczycy
- choroby płuc (np. rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc, astma, gruźlica, uszkodzenie płuc poCOVIDowe)
- choroby układu nerwowego (np. padaczka, upośledzenia psychiczne, choroby oczu, drgawki, utrata przytomności)
- zaburzenia krzepnięcia (np. wylewy krwawe, przedłużone krwawienia, hemofilia)
- uczulenia (np. na leki, nikiel, lateks, parabeny, siarczyny)
- cukrzyca
- ciąża

